História školy
- leto 2020
Rekonštrukcia objektu dielní
Obnova školskej budovy sa začala realizovať rekonštrukciou strechy a zateplením objektu dielní.
- 22. máj 2020
Netradičné vyraďovanie maturantov
Z dôvodu pandemickej situácie sa tento rok slávnostné vyraďovanie maturantov nekonalo. Odovzdávanie maturitných vysvedčení a výučných listov sa uskutočnilo v úzkom kruhu za dodržania protipandemických opatrení.
- 16. marec 2020
Prerušenie výučby z dôvodu pandémie koronavírusu
- 1. január 2020
Súkromná spojená škola Železiarne Podbrezová
1. januára 2020 vznikla Súkromná spojená škola Železiarne Podbrezová s organizačnými zložkami Súkromná SOŠ hutnícka Železiarne Podbrezová a Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová. Riaditeľkou spojenej školy sa stala Ing. Miriam Pindiaková.
- jún 2018
Program projektu Erasmus+: Spoločné kroky pre našu budúcnosť v Európe
Cieľom projektu bolo prostredníctvom podpory internacionalizácie SSOŠH ŽP zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania a výcviku pre lepšie pokrytie požiadaviek na absolventov zo strany ich budúceho zamestnávateľa. V rámci projektu sa realizovali tri stáže žiakov našej školy v partnerských školách v Českej republike, ktorých zameranie je veľmi podobné nášmu a môžu študentom poskytnúť praktickú výučbu na zariadeniach, ktoré naša škola nemá k dispozícii. Spolu sa mobilít zúčastnilo 29 žiakov a 4 pedagogickí zamestnanci (projekt ukončený v júli 2019).
- apríl 2018
Projekt: Modernizácia vybavenia praktického vyučovania, ako nástroj na zvýšenie počtu žiakov na SSOŠH ŽP
Cieľom projektu je investíciou do modernizácie odborných učební praktického vyučovania zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania a prípravy, celoživotného vzdelávania a tým prispieť k rozvoju praktických zručností žiakov, kľúčových kompetencií a uplatnenia absolventov na trhu práce v regióne okresu Brezno (prebieha).
- 2018
Ing. Miriam Pindiaková
riaditeľka školy
- 26. október 2017
Pripomenuli sme si 80. výročie organizovanej výučby
- september 2017
Systém duálneho vzdelávania
Škola vstúpila do systému duálneho vzdelávania a prípravy, ktorý spája všeobecné a odborné vzdelávanie s praktickou prípravou. Teória v škole sa kombinuje s praktickým vyučovaním vo výrobných a obslužných prevádzkárňach zriaďovateľa.
- september 2017
Elektronická triedna kniha
- júl 2017
Program projektu Erasmus+ KA1: Spolu sme lepší
Medzinárodný projekt programu Erasmus+ KA1 vznikol ako reakcia na potrebu Súkromnej SOŠ hutníckej Železiarne Podbrezová otvárať sa Európe a zvyšovať tak svoju kvalitu. Pre úspešnú internacionalizáciu školy budujeme partnerstvá a podporujeme jazykové znalosti žiakov aj pedagógov. Cieľom projektu bolo zvýšiť kompetencie školy a pedagogického zboru v oblastiach projektového manažmentu a výučby cudzích jazykov (projekt ukončení v máji 2018).
- september 2016
Ing. Ivan Majer
riaditeľ školy
- leto 2016
Rekonštrukcia internátu
Rekonštrukciou najvyšších dvoch oschodí sa zahájila obnova internátnych priestorov.
- máj 2016
Projekt: Dobudovanie dielne elektrotechniky v Centre odborného vzdelávania a prípravy pre hutníctvo, strojárstvo a elektrotechniku v hutníckom priemysle v SSOŠH ŽP
Dotácia z MŠVVaŠ SR, zriaďovateľa a zamestnávateľa. Modernizáciou didaktických prostriedkov v dielni elektrotechniky, ktoré úzko súvisia s požiadavkami aktuálnych a perspektívnych potrieb zamestnávateľov, sme priviedli školu pôsobiacu ako centrum odborného vzdelávania a prípravy ku komplexnej kvalite v sektore stredného odborného vzdelávania (projekt ukončený v novembri 2016).
- 22. marec 2016
Medaila sv. Gorazda
Veľkou medailou sv. Gorazda bola za svoju záslužnú prácu pri výchove a vzdelávaní mladej generácie hutníkov odmenená ministrom školstva riaditeľka súkromných škôl Železiarní Podbrezová, Ing. Anna Pavlusová. Po prevzatí najvyššieho rezortného vyznamenania nám povedala: „Toto vyznamenanie nepatrí len mne, patrí celému kolektívu pedagógov našich súkromných škôl. Výsledky našej práce nesporne ovplyvňujú podmienky vytvárané naším zriaďovateľom, ktorému v mene nás všetkých ďakujem.“ >>>
- 2014
Centrum odborného vzdelávania a prípravy
Škola sa stala Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre hutníctvo, strojárstvo a elektrotechniku v hutníckom priemysle pri SSOŠH ŽP. Hlavným cieľom COVP je poskytovanie žiakom školy odborné vzdelávanie a prípravu na výkon daného povolania a odborných činností, ktorých súbor a štruktúra sa vytvára na základe požiadaviek zamestnávateľa.
- november 2013
Projekt: Vybudovanie mechatronickej modulárnej stanice a s tým súvisiaca inovácia obsahu a metód vzdelávania
Projekt spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom v rámci operačného programu Vzdelávanie umožnil inovovanie metód výučby vytvorením učebných dokumentov a zakúpením názorných učebných pomôcok, ktoré slúžia na praktické overovanie mechatronických systémov na báze priemyselných automatov (projekt ukončený v apríli 2015).
- november 2013
Projekt: Centrum odborného výcviku vedecko-technických, technických a obslužných pracovníkov pre realizáciu duálneho vzdelávania a pre ďalšie profesijné vzdelávanie v oblasti hutníctva a metrológie
Projekt financovaný z dotácie MŠVVaŠ SR na podporu aktivít s cieľom zvýšenia kvality a pripravenosti budúcich absolventov strednej odbornej školy vo vzťahu k ich uplatniteľnosti na trhu práce vybudovaním odbornej učebne metrológie a vypracovaním metodiky pre duálne vzdelávanie (projekt ukončený v decembri 2014).
- december 2011
Projekt: Reforma a tvorba školského vzdelávacieho programu s inováciou didaktických prostriedkov
Projekt spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom v rámci operačného programu Vzdelávanie. Vybudovali sme novú učebňu mechatroniky, zaškolili 30 pedagogických zamestnancov pri práci s novými zariadeniami (projekt ukončený v októbri 2013).
- november 2009
Školské ihrisko
Slávnostné otvorenie nového školského ihriska s umelou trávou.
- 25. máj 2007
Obnovenie tradície slávnostného vyraďovania absolventov
Tradícia, ktorá sa zrodila v roku 1961 a trvala nasledujúcich 27 rokov, bola po 19 rokoch opäť obnovená. Koná sa každoročne v posledný májový piatok za prítomnosti významných hostí.
- august 2006
Projekt: Návrat osôb s nedostatočnou kvalifikáciou na trh práce
Projekt spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom poskytol zváračskej škole zváracie zariadenie a 49 nezamestnaným osobám vyškolenie v základnom kurze zvárania, z toho 6 zváračov získalo aj certifikát o úradnej skúške. Účastníci získali kvalifikáciu, ktorá im umožnila úspešne sa uchádzať o zamestnanie (ukončený v júni 2008).
- 1. september 2003
Nová epocha v príprave učňovského dorastu
Od 1. 9. 2003 sa SOU hutnícke pretransformovalo na súkromné učilište a jeho zriaďovateľom sa stali Železiarne Podbrezová a.s. Výchova a vzdelávanie učňovského dorastu sa opäť vrátila plne do rúk železiarní.
- 2002
Ing. Anna Pavlusová
riaditeľka školy
- 1. júl 1996
Zlúčenie so SOU strojárskym Piesok
V rámci racionalizačných opatrení bolo v júni 1996 na základe delimitačného protokolu SOU strojárske Piesok zlúčené so SOU hutníckym Podbrezová.
- 1992
Ing. Emil Lukáč
riaditeľ školy
- marec 1991
Vyčlenenie SOU zo š.p. Švermove železiarne
Rozhodnutím ministerstva hospodárstva SR bolo 31. marca 1991 vyčlenené SOU hutnícke zo Švermových železiarní š.p. a stalo sa samostatnou príspevkovou organizáciou. Prevádzková prax bola naďalej zabezpečovaná v železiarňach.
- 1990
Ing. Peter Mlynarčík
riaditeľ školy
- máj 1989
Otvorenie priestorov 2. etapy výstavby
Výstavba druhej etapy bola začatá v októbri roku 1985. Do užívania bola odovzdaná v máji 1989. Tvorili ju súčastné priestory dielní, jedálne a telocvične.
- 1. september 1986
Dokončenie 1. etapy výstavby
Po dokončení prvej etapy výstavby sa 1. septembra 1986 začalo vyučovanie v komplexe nových budov. Do užívania boli odovzdané priestory školy a domova mládeže.
- 1985
Vznik SOU hutníckeho Podbrezová
V školskom roku 1985/86 bolo s Miestnym odlúčeným pracoviskom Podbrezová utvorené SOU hutnícke Podbrezová, ktoré sídlilo v pôvodných priestoroch bývalého miestneho odlúčeného pracoviska (v súčasnom Dome športu). Prvým riaditeľom učilišťa sa stal Ing. Samuel Rosiar.
- október 1980
Začiatok výstavby školy v Lopeji
Realizovanie dlho očakávanej stavby prvej etapy učilišťa sa začalo v októbri 1980. Za výdatnej pomoci Železiarní Podbrezová sa začalo s výstavbou novej školy na "zelenej lúke" v miestnej časti Lopej.
- 1980
Miestne odlúčené pracovisko Podbrezová
Z dôvodu nepostačujúcich kapacít bolo zriadené Miestne odlúčené pracovisko Podbrezová pri SOU Piesok.
- 23. november 1978
Schválenie stavby novej budovy SOU
Nárast potreby odborníkov v hutníckych profesiách viedol k potrebe riešiť ýstavbu učilišťa pre podbrezovské železiarne. Projekt stavby novej školy pre 400 učňov s internátom a dialňami bol predstavený už koncom 60. rokov. Ten bola však zamietnutý. Nový projekt stavby SOU s kapacitami ubytovacej časti 370 lôžok a výučbovej časti vrátane dielní pre 480 žiakov bol schválený 23. novembra 1978. V prvej etape stavby sa malo vybudovať 120 lôžok a výučbová časť pre 240 žiakov.
- september 1971
Nové učňovské dielne
Neustály nárast potreby odborníkov v hutníckych profesiách a nedostatočné kapacity pre zabezpečenie praktického vyučovania si vynútili železiarňami vybudovať učňovské dielne, ktoré boli dané do užívania 1. septembra 1971.
- 24. júl 1961
Prvé prijímanie absolventov do rodiny železiarov na Slovensku
Po troch rokoch od zriadenia Učňovského strediska bolo z pôvodne prijatých 55 učňov v profesiách zámočník, elektromontér a sústružník kovov, 48 úspešných absolventov prijatých do radu železiarov. Tento akt odovzdávania výučných listov sa konal na Slovensku po prvýkrát.
- september 1959
Zmluva s Odborným učilišťom v Piesku
Uzatvorením zmluvy sa v OU v Piesku poskytovala teoretická výučba. Praktická výučba bola zabezpečovaná železiarňami.
- 1958
Vznik Učňovského strediska
Od roku 1958 odborné učilištia prešli do správy podnikov. Vzniklo Učňovské stredisko, do ktorého bolo prijatých 55 učňov. Vedúcim sa stal Branislav Roháč. Teoretická a praktická výučba bola vedená miestnymi odborníkmi. Odborný výcvik prebiehal individuálnou formou. Pracovné vedomosti a zručnosti učňom poskytovali zamestnanci podniku.
- 1950 - 1952
Stredisko pracujúceho dorastu na Hrade Ľupča
V roku 1950 bolo otvorené Stredisko pracujúceho dorastu a Domov učňovskej mládeže v hrade v Slovenskej Ľupči, kde si Švermove železiarne pre svoju potrebu vychovávali budúcich strojných zámočníkov, sústružníkov, automechanikov, vodoinštalatérov, hutníkov a rysovačov. Učni dostávali zadarmo raz do roka pracovné a civilné ošatenie. Učni ubytovaní v domove učňovskej mládeže sa v popoludňajších hodinách venovali rôznej záujmovej činnosti. Výučba sa v Stredisku pracujúceho dorastu skončila 1. augusta 1952.
- 12. október 1937
Vznik Závodnej učňovskej školy
Organizovaná príprava mládeže na robotnícke povolania bola zabezpečovaná v závodnej učňovskej škole v Podbrezovej. V banskej a hutnej účastinnej spoločnosti na Piesku začala 12. 10. 1937. Jej prvým riaditeľom bol Ing. Miroslav Švejna. V tomto roku bolo prijatých prvých 37 chlapcov pre potreby Štátnych železiarní v Podbrezovej. Do roku 1944 ju absolvovalo školu približne 200 chlapcov.
- 1930
Vstup železiarní do Živnostenského spoločenstva
Nové podmienky usporiadania učňovskej prípravy vznikli vstupom podbrezovských železiarní do Živnostenského spoločenstva. Jeho poslaním bolo odborné vzdelávanie učňov, malo oprávnenie vykonávať učňovské a tovarišské skúšky a vydávalo výučné listy.
- 1884
Technické minimum
Na základe Zákona pre vznik verejných učňovských škôl na území Slovenska sa na továrenské práce mohli využívať aj deti do 12 rokov. Tieto bili zaškoľované formou technického minima.
- 1869
Prvé zmienky o odbornom vyučovaní
V júli 1869 začalo odborné vyučovanie osemnástich učňov v strojníctve, kreslení a teoretických predmetoch. Prijatie záujemcov do učebného pomeru bolo podmienené uzatvorením učebnej zmluvy, v ktorej boli stanovené kritériá doby učňovského pomeru, stravovania, odievania, mzda počas učenia a platenie nemocenského poistenia. Získaným výučným listom sa absolvent stal pomocníkom tovariša.
- polovica 19. storočia
Spočiatku odovzdávanie skúseností
Technológia výroby v podbrezovských železiarňach vyžadovala od začiatku kvalifikovaný prístup a preto sa odbornej príprave venovali už v polovici 19. storočia. Vedenie vysielalo jednotlivcov získavať skúsenosti do západných a predlitovských krajín a tí ich potom odovzdávali ďalším zamestnancom. Provizórnym školiacim strediskom sa stala klinčiareň v Hronci a kováčska dielňa v Podbrezovej.