• Zručný mladý Horehronec

• Dňa 3. decembra boli dvere SSOŠH Železiarne Podbrezová otvorené pre tých, ktorí majú chuť súťažiť. Tohto roku prijalo pozvanie na súťaž 12 základných škôl z okresu Brezno. Dvadsaťštyri  žiakov si zmeralo sily v zručnosti a oboznámili sa s podmienkami štúdia na našej škole.

Súťaž na overenie vedomosti a zručností žiakov základných škôl sme organizovali už po štvrtý krát. Keď sme prišli z myšlienkou usporiadať takúto súťaž, mali sme trochu obavy, či bude záujem zo strany žiakov základných škôl dostatočne veľký a nami nastavené úlohy zvládnu. Nemali sme dostatok informácií ako sa žiaci dokážu vysporiadať z úlohami z praktickej časti zhotovením technického  výrobku a ako vedia pracovať z jednotlivými pracovnými nástrojmi.

Teraz to už vieme a vieme aj to, že na základných školách pochopili potrebu uberať sa rozvíjaním manuálnych zručností žiakov. Rušenie tzv. políčok a technických dielní bolo zlým krokom. Obnoviť to, čo sa raz zrušilo, vyžaduje teraz veľa úsilia a aj financií. Základné školy sa preto stále pasujú z nedostatkom potrebného materiálno-technického zabezpečenia náradím a materiálom. U nás v škole majú možnosť vidieť aké podmienky majú vytvorené naši žiaci a ako to má vyzerať po odbornej stránke. Sprevádzajúci učitelia obdivovali našu snahu a úsilie vytvárať si stále nové technické výkresy z jedinečnými nápadmi. Zatiaľ sme každý ročník zabezpečili pre žiakov iný námet na výrobok. Tento rok mali za úlohu vyrobiť dreveného snehuliaka a jednotlivé jeho komponenty pospájať pomocou kolíkových spojov. Žiaci sa úlohy zhostili veľmi dobre a je vidno, že na rozdiel z predchádzajúcich ročníkov, súťaži  predchádza  príprava žiakov učiteľmi ZŠ na jeho teoretickú časť  a rozpoznávanie a používanie jednotlivých nástrojov  im nerobí už  taký veľký problém ako v minulosti. Žiaci  zhotovovali svoje výrobky pod vedením  majstrov odbornej výchovy, ktorí výsledok ich práce aj odborne zhodnotili.

Po praktickej časti nasledovala teoretická časť, kde žiaci na PC vypracovávali otvorené a uzavreté otázky z odbornej časti. Po sčítaní bodov z obidvoch častí nám vyšli ich výsledky.

V súťaží  jednotlivcoch sa na  prvom mieste umiestnil žiak  Samuel Pančík zo Základnej školy (ZŠ) Karola Rapoša v Brezne, druhý skončil Tomáš Kňazovický zo ZŠ Predajná, a na treťom mieste sa umiestnil žiak Lukáš Veverka zo ZŠ Pionierska 2. Pekné ceny pre víťazov venovalo vedenie školy.

Poradie družstiev  škôl  po sčítaní bodov bolo nasledovné:

1. ZŠ Predajná
            2. ZŠ Polomka
            3. ZŠ Pionierska 2

Pre pedagogický doprovod žiakov sme pripravili environmentálne zamerané dopoludnie spojené s exkurziou do Hydrocentrály Jasenie, čo sa strelo s veľmi pozitívnym ohlasom u prítomných pedagógov. Naše „ďakujem“ patrí vedeniu ŽP a.s., personálnej riaditeľke ŽP a.s. Ing. Márii Niklovej za sprostredkovanie exkurzie, zabezpečenie dopravy a poskytnutie reklamných predmetov pre súťažiacich, pracovníkom Te – Hydrocentrály Jasenie, Ing. M. Filipkovi za jeho odborný výklad a  všetkým účastníkom.

Do galérie Zručný mladý Horehronec (3.12.2019) boli pridané fotografie.

• Pripli sme si aj my...

• Červené stužky sú symbolom boja proti chorobe AIDS.

• Zenit v elektronike

• Dňa 28.11.2018 sa na SPŠ Jozefa Murgaša konal 36. ročník súťaže ZENIT v elektronike. Súťaž má dlhú tradíciu a profesionalitu celej súťaže umocnila výborná organizácia v podaní dlhoročných organizátorov súťaže. Samotná súťaž pozostávala s odborného testu a praktickej realizácie. Odborný test bol náročný nielen pre súťažiacich ale aj pedagogický dozor. Praktická časť pozostávala s návrhu a výroby elektronického zariadenia, ktoré muselo spĺňať viaceré kvalitatívne parametre. Náročnosť prevedenia bola zvýšená použitím najmodernejších technológií na týchto zariadeniach. Naši reprezentanti boli v oboch kategóriách. Za kategóriu A (3. a 4. ročník) Matej Jančík a za kategóriu B (1. a 2. ročník) Pavol Mesarkin. Nášmu maturantovi sa nepodarilo v náročnej konkurenciu uspieť, ale v kategórii B sme obsadili 3. miesto, ktoré je výborným výsledkom. Žiakom gratulujeme k výsledkom a tešíme sa na ďalšie úspešne reprezentovanie školy a práce pedagógov.