• História školy

Prvé zmienky

Technológia výroby v podbrezovských železiarňach vyžadovala od začiatku kvalifikovaný prístup a preto sa príprave následníkov venovali už koncom 19. storočia. Vedenie vysielalo jednotlivcov získavať skúsenosti do západných  a predlitovských krajín a tí ich potom odovzdávali ďalej. Provizórnym školiacim strediskom sa stala klinčiareň v Hronci a kováčska dielňa v Podbrezovej.

• 12. október 1937

Vznik Závodnej učňovskej školy

Organizovaná príprava mládeže na robotnícke povolania bola zabezpečovaná v závodnej učňovskej škole v Podbrezovej. V banskej a hutnej účastinnej spoločnosti na Piesku začala 12. 10. 1937.V tomto roku bolo prijatých prvých 37 chlapcov pre potreby Štátnych železiarní v Podbrezovej. Výučba prebiehala v závodnej učňovskej škole podľa platných učebných plánov. Do roku 1944 absolvovalo školu približne 200 chlapcov.

• 1950 - 1952

Stredisko pracujúceho dorastu na Hrade Ľupča

V roku 1950 bolo otvorené Stredisko pracujúceho dorastu a Domov učňovskej mládeže v hrade v Slovenskej Ľupči, kde si Švermove železiarne pre svoju potrebu vychovávali  budúcich strojných zámočníkov, sústružníkov, automechanikov, vodoinštalatérov, hutníkov a rysovačov. Učni dostávali zadarmo raz do roka pracovné a civilné ošatenie. Učni ubytovaní v  domove učňovskej mládeže sa v popoludňajších hodinách venovali rôznej záujmovej činnosti. Výučba sa v Stredisku pracujúceho dorastu skončila 1. augusta 1952.

• 1958 - 1971

Bezprostredný styk s výrobným procesom

• 24. júl 1961

Prvé prijímanie absolventov do rodiny železiarov na Slovensku

• 23. november 1978

Schválenie stavby novej budovy SOU

Schválenie I. stavby SOU s kapacitami ubytovacej časti 370 lôžok a výučbovej časti vrátane dielní pre 480 žiakov. Z toho v prvej etape sa malo vybudovať 120 lôžok a výučbová časť pre 240 žiakov.

• október 1980

Začiatok výstavby školy v Lopeji

Realizovanie dlho očakávanej stavby prvej etapy sa začalo v októbri roku 1980.

• 1985

SOU hutnícke Podbrezová - Lopej

V školskom roku 1985/86 bolo s Miestnym odlúčeným pracoviskom Podbrezová utvorené SOU hutnícke Podbrezová, ktoré sa od septembra presťahovalo do komplexu nových budov.

• 1. september 1986

Dokončenie 1. etapy výstavby

Od 1. septembra 1986 sa začalo vyučovanie v novovybodovaných priestorov. Do užívania boli odovzdané priestory školy a domova mládeže.

• máj 1989

Otvorenie priestorov 2. etapy výstavby

Výstavba druhej etapy bola začatá v októbri roku1985. Do užívania bola daná v máji 1989. Tvorili ju súčastné priestory dielní, jedálne a telocvične.

• 1. júl 1996

Zlúčenie so SOU strojárskym Piesok

V júni 1996 na základe delimitačného protokolu sa SOU strojárske Piesok zlúčilo s SOU hutníckym Podbrezová.

• 1. september 2003

Nová epocha v príprave učňovského dorastu

Od 1. 9. 2003 sa SOU hutnícke pretransformovalo na súkromné učilište a jeho zriaďovateľom sa stali Železiarne Podbrezová a. s.

• 25. máj 2007

Obnovenie tradície slávnostného vyraďovania absolventov

• 26. október 2018
          • Pripomenuli sme si 80. výročie organizovanej výučby